Historia

Pomysł zorganizowania w Opolu zjazdu Wojciechów zrodził się zupełnie niespodziewanie, podczas prywatnej rozmowy seniora naszego Bractwa, Wojciecha Pilarskiego, z pomysłodawczynią przeniesienia obchodów Dni Opola na termin kwietniowy (w nawiązaniu do obecności św. Wojciecha w Opolu), prof. Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, Anną Pobóg-Lenartowicz. 

 

Tym większą motywacją do wyeksponowania imienia była sprawa jego popularności. Jak pokazała praktyka pierwszego zjazdu (2006r.), imię patrona Polski i Czech nie jest nazbyt popularne w naszym regionie, pomimo wielowiekowych związków Śląska z Czechami. Pomysłem tym zostałem również "zarażony" i już po pierwszym spotkaniu z W. Pilarskim rozpoczęły się działania mające na celu wypromowanie spotkania i zachęcenie Wojciechów z naszego województwa (i nie tylko) do przyjazdu na obchody Dni Opola A. D. 2006. 

 

Na apel odpowiedziało nawet kilku Wojciechów spoza regionu (głównie woj. dolnośląskie). W tym "sądnym dniu", w sobotę, gdy św. Wojciech zapewnił nam słoneczną pogodę, zebrało się 15 mężczyzn noszących to imię. Przebrani w brązowe togi, w barwnym pochodzie, przeszliśmy na Rynek, gdzie został odczytany "Kodeks Wojciechowy".

 

To wydarzenie rozpoczęło naszą opolską, Wojciechową przygodę.    

autor: Wojciech Dominiak

 

News